اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

فشار گرانی شکر به کشورهای آفریقایی

وابستگی شدید به واردات شکر و کمبود دلار آمریکا باعث شده کشورهای فقیر آفریقایی بیشترین آسیب را از بالا رفتن قیمت شکر ببینند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از بلومبرگ، افزایش قابل توجه قیمت شکر به برخی از فقیرترین کشورهای آفریقایی به شدت آسیب رسانده است. خانواده‌ها و رستوران‌ها در این کشور مجبور شده‌اند این ماده غذایی مهم را کنار بگذارند.

کاهش برداشت در برخی از بزرگترین تولید کنندگان شکر دنیا قیمت جهانی این محصول را در ماه سپتامبر به بالاترین رقم طی ۱۲ سال گذشته رسانده است. افزایش قیمت فشار تورم در سراسر دنیا را بالا برده، اما کشورهای آفریقایی بیشترین آسیب را در بحبوحه وابستگی شدید به واردات شکر و کمبود دلار آمریکا دیده‌اند.

مصرف کنندگان در کشورهایی مانند رواندا، اوگاندا، کنیا و تانزانیا قیمت‌های بسیار بالایی برای شکر می‌پردازند که طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. عوارض واردات، این افزایش قیمت‌ها را تشدید کرده است. افزایش هزینه انرژی و بالا رفتن نرخ بیکاری، این افزایش قیمت‌ها را تبدیل به مشکلی بزرگ برای تامین غذای خانواده‌ها کرده است و در این بین بیشترین آسیب را کشورهای فقیرتر می‌بینند.

شکر بخش مهمی از فرهنگ غذاهای محلی در آفریقا را تشکیل می‌دهد و در پخت بسیاری از شیرینی‌های مورد استفاده در جشن‌های مسلمانان دخالت دارد. به علاوه، شکر برای بسیاری از خانواده‌های آفریقایی منبع ارزانی از تامین کالری بوده است.

اما بالا رفتن قیمت این محصول مصرف کنندگان را مجبور کرده استفاده از آن را در چای و سایر نوشیدنی‌های خود متوقف کنند. شرکت‌ها تولید شکر را به خاطر کاهش تقاضا متوقف کرده‌اند.

واردات شکر توسط ۴ کشور برتر وارد کننده این محصول یعنی نیجریه، الجزایر، مراکش و یونان یک درصد در ۸ ماه منتهی به ماه اوت نسبت به سال قبل کاهش داشته و ۸ درصد هم نسبت به ۲۰۲۱ پایین آمده است.

تاجران کالا معمولاً قاره آفریقا را یکی از بزرگترین مقاصد تجارت شکر خود می‌دانند. آفریقا بیشترین نرخ رشد جمعیت را در میان سایر مناطق دارد و سهم خانواده‌های با درآمد متوسط در آن رو به افزایش است. اما فقط ۵ کشور در این قاره شکر مورد نیاز خود را تولید می‌کنند. بنابراین آفریقا یکی از جذاب‌ترین مقاصد صادرات برای سایر تولید کنندگان است.

افزایش ارزش دلار و کمبود آن در این قاره مشکل را تشدید کرده است. کشورهای آفریقایی برای واردات بیشتر مواد خام از جمله شکر از دلار استفاده می‌کنند.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: بلومبرگ

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *