اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صدور پنج هزار تن بذر گواهی شده ایلام به عراق برای اولین بار

رییس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام گفت: پنج هزار تن بذر گواهی شده مازاد گندم استان برای اولین بار در کشور به عراق صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ آذرنوش عموزاده اظهار کرد: استان ایلام در سال جاری دارای ۱۰ هزار تن بذر گندم گواهی شده مازاد است که پنج هزار تن آن به کشور عراق و مابقی هم به سایر استان های متقاضی صادر شد.

وی افزود: به طور میانیگن ۲۵ هزار تن بذر گندم در استان ایلام تولید می شود که این میزان امکان افزایش تا ۴۰ هزار تن دارد.

عموزاده یادآور شد: میزان مصرف گندم استان به طور میانگین ۱۰۰ هزار تن است که می توان با اختصاص بخشی از اراضی گندم به کشت ارقام بذر، میزان بذر مازاد استان را افزایش داد.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام تاکید کرد: در صورت اختصاص بخشی از اراضی گندم استان به کشت ارقام بذر، ایلام توان تولید بذر مازاد تا ۱۰۰ هزار تن نیز دارد.

وی یادآور شد: صدور بذر گواهی شده مازاد باعث ایجاد درآمد بیشتر برای کشاروزان، ارزش افزوده و ارزآوری برای کشور می شود.

عموزاده از استقبال و رغبت طرف عراقی به بذور گواهی شده گندم استان ایلام خبر داد و گفت: با صدور بذر گندم به عراق میزان ارزآوری و ارزش افزوده به کشور خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در سال زراعی گذشته (۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ ) ۶ هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت و برداشت انواع ارقام بذور گندم اختصاص یافت.

سال آبی و زراعی از اول مهر هرسال تا پایان شهریور سال بعد محاسبه می شود.

سال زراعی گذشته (۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ ) ۵۷ هزار هکتار از اراضی آبی و ۷۷ هزار و ۷۸۴ هزار هکتار زمین دیم استان ایلام به زیر کشت گندم رفت.

استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار اراضی زراعی دیم و آبی است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *