اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رئیس اتحادیه بارفروشان: افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه‌ تولیدات کشاورزی

مصطفی دارایی نژاد با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی تولید و رشد ۱۵ درصد صادرات محصولات کشاورزی ایران از رفع توقف صادرات پیاز و گوجه‌فرنگی ایران به عراق خبر داد و از تلاش این اتحادیه برای تثبیت قیمت موز در بازار گفت.

 به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایلنا؛ مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار تهران، در گفت‌وگو با ایلنا گفت: عرضه میوه و تره‌بار در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۲۰ درصد افزایش داشته است و این افزایش شامل همه ۵۷ قلم کالاییست که در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: ورودی بار به میدان اصلی میوه‌و‌تره بار تهران هر شب بین ۱۸ هزار تا ۲۰ هزار تن است و روزانه ۵۰۰۰ تن میوه‌جات و سبزیجات به ۲۹۰ میدان اقماری تهران ارسال می‌شود.

دارایی‌نژاد در ادامه از ثبات قیمت‌ها گفت و توضیح داد: قیمت‌ها در ثبات نسبی است، تنها گوجه و خیار غیرگلخانه‌ای حدود ۱۰ روز پیش ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰  تومان افزایش داشت که این افزایش قیمت هم از دیشب برطرف شد.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار تهران درباره وضعیت صادرات پیاز، گوجه فرنگی و خیار به عراق که از چندی پیش ممنوع شده بود، اظهار کرد: ممنوعیت صادرات این کالاها به عراق به دلیل تولید داخلی این کشور بود، با این حال عراق اخیرا درخواست پیاز داده زیرا تولید آن پاسخگوی تمام نیاز این کشور نیست. صادرات گوجه فرنگی هم همچنان ادامه دارد و تنها خیار است که صادرات آن به عراق همچنان متوقف است.  

وی اضافه کرد: با این حال ترکمنستان، ازبکستان، روسیه، قطر و کویت بازارهای صادراتی جایگزین عراق برای محصولات کشاورزی ایران بودند.

دارایی‌نژاد در ادامه به صادرات پرداخت و خاطرنشان کرد: صادرات محصولات کشاورزی ایران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۱۵ درصد افزایش داشته است. بنابراین افزایش عرضه میوه و تره‌بار به بازارهای داخلی تنها به دلیل افزایش تولید بوده نه موضوعی مانند کاهش صادرات. در صورتی که صادرات دچار وقفه شود، کشاورزان متضرر می‌شوند، زیرا هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد بیشتر شده اما قیمت میوه نسبت به سال گذشته افزایش چندانی نداشته است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار تهران درباره افزایش قیمت میوه‌ها وارداتی گفت: کاهش عرضه موز به دلیل کاهش قیمت آنها در بازار داخل بود که به متضرر شدن واردکنندگان انجامید، در پی این اتفاق اتحادیه به موضوع کاهش واردات موز ورود کرد و تمهیداتی اندیشید که عرضه آن در بازار متوقف نشود، زیرا تقاضا برای موز همواره بالاست و حتی عرضه یا عدم عرضه آن تقاضا و قیمت دیگر میوه‌ها را از هم از خود متاثر می‌کند. گرانی موز به گرانی دیگر میوه‌ها و ارزانی آن به کاهش قیمت دیر اقلام می‌انجامد، به عبارت دیگر موز در تنظیم بازار اهمیت ۱۰۰ درصدی دارد.

وی ادامه داد: تقاضای بالا برای موز تنها به ایران اختصاص ندارد، کل دنیا از مصرف موز استقبال می‌کنند تا جایی که تولید آن در کشورهای گرمسیر رو‌به‌رشد است و در ایران نیز از دولت خواستیم هزاران هکتار از زمین‌های مناطق گرمسیر کشور را به تولید موز اختصاص دهد.

دارایی‌نژاد در نهایت به کاهش عرضه آناناس اشاره کرد و گفت: کشتی حامل این میوه یک هفته است که به بنادر ایران نرسیده در نتیجه هر کارتن آن با ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت رو‌به‌رو شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *