اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی: یک میلیارد نهالکاری برای صیانت از خاک

ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: یک میلیارد نهالکاری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از مهر؛ سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی خاک گفت: در کره زمین مسئله‌ای مهمتر از خاک نیست زیرا وجود و غذا ما از خاک است.

وی با بیان اینکه تشکیل یک سانتی متر خاک به حدود ۷۰۰ سال زمان نیاز است، ادامه داد: در مقیاس زمینی می‌توان گفت خاک از موضوعات تجدیدپذیر است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به شرایط جغرافیایی کشور عنوان کرد: سالانه به دلیل شیب‌های تند در شهرهای کشور شاهد سیلاب‌های مخرب در اثر بارش‌ها بوده و یکی از مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی حفاظت از خاک است. بنابراین در صیانت از خاک وظایف راهبردی برعهده ما بوده و برنامه‌ها با جدیت در حال پیگیری است.

ساداتی نژاد افزود: در برنامه‌ها با توجه به نگارش و تدوین برنامه هفتم توسعه ضرورت دارد توجه ویژه به خاک شده و اعتبارات لازم دیده شود.

وی اظهار کرد: دولت نگاه مثبت داشته تا با برنامه‌های لازم از فرسایش خاک جلوگیری شده و سرعت این معضل کاهش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی به برنامه‌های این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در بحث صیانت و پایداری خاک با یک میلیارد نهالکاری حرکت‌های جدیدی آغاز شده است.

وی یادآور شد: فائو در جمع بندی‌های خود در دهه اخیر اشاره دارد جدی ترین راه برای خاک که مادر بشر است امری مهم‌تر از کارهای مردمی و فرهنگی نیست. در این راستا باید از انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی تقدیر کرده و آنها را مورد حمایت قرار داد.

ساداتی نژاد در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: در حوزه آموزش باید تولید محتوا داشت و مواردی در کتب درسی گنجانده شود.

ساداتی نژاد در پایان سخنان خود تاکید کرد: ما بدون حفظ خاک امنیت پایدار غذایی ممکن نیست و باید به این میراث بین نسلی توجه ویژه داشت.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: مهر

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *