اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

معاون وزیر جهاد: رتبه دوم ایران در ارزیابی صیانت خاک سازمان فائو

فریبرز عباسی گفت: بنابر اعلام فائو سال گذشته ایران در ارزیابی صیانت از خاک در رتبه ۱۳۹ قرار داشت که امروز رتبه دوم کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ فریبرز عباسی معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی خاک گفت: فرسایش خاک، خرد شدن و تغییر کاربری اراضی چالش‌های اصلی در حوزه خاک است که تمام بحران های محیط زیست و تخریب خاک را ایجاد می‌کند.

به گفته او، کاهش کیفیت در محصول و عملکرد در واحد سطح، کاهش نفوذ خاک، سیل، مهاجرت، تغییر اقلیم و گرمایش زمین به تخریب خاک وابسته است و با احیا و حفاظت خاک بسیاری از مسائل قابل حل و فصل است.

عباسی با بیان اینکه بستر خاک ۹۵ درصد از غذایی بشر و امنیت غذایی را تامین می‌کند، گفت: خاک نقش ۲۰ درصدی در افزایش منابع پایدار و تنوع زیستی در کره زمین دارد و برای ایجاد دو سانتیمتر خاک به یک هزار سال زمان نیاز داریم.

او ادامه داد: فائو شعار روز جهانی خاک را خاک سرآغاز غذا تعیین کرده است و برگزاری این روز برای همگرایی بین دستگاهی و افزایش سطح فرهنگ صیانت و مدیریت خاک است.

معاون آب و خاک می گوید: قانون حفاظت از خاک در خرداد سال ۹۸ توسط مجلس تصویب و ابلاغ شده که شامل پنج بخش مهم است و سه بخش مدیریت بهره برداری از خاک، پیشگیری از تخریب خاک و اصلاح خاک های تخریب شده از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است و پیشگیری از آلودگی خاک و اصلاح خاک های آلوده شده وظیفه سازمان محیط زیست است.

به گفته او، پس از ابلاغ قانون حفاظت از خاک، تشکیلات حفاظت از خاک در معاونت آب و خاک ایجاد شده است و شورای راهبردی و کمیته های متنوعی در این زمینه تشکیل شده است. 

عباسی با بیان اینکه یکی از چالش های اصلی در حوزه خاک بحث حکمرانی واحد و یکپارچه برای مدیریت و توسعه حوزه خاک است، گفت: با برنامه‌ریزی و همکاری تمام دستگاه‌ها به این حکمرانی واحد برسیم، همچنین برنامه‌هایی همچون ایجاد مزارع نوآوری را برای صیانت از خاک خواهیم داشت.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: شورای عالی خاک برای سیاست‌گذاری کلان یکی از خلال هایی است که در این حوزه احساس می‌شود و باید در این زمینه اقدام کنیم.

او گفت: فائو هر سال کشورهایی که روز جهانی خاک را برگزار می کنند و برنامه های مستند در زمینه صیانت از خاک دارند را ارزیابی می کند که سال گذشته ایران در بین ۱۳۹ کشور برگزار کننده این روز رتبه دوم را کسب کرده است‌.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *