اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رییس اتاق بازرگانی تهران: بانک‌ها ۸ درصد از تقاضای صنایع برای دریافت تسهیلات را پذیرفتند

مسعود خوانساری اظهار داشت: در شرایط موجود بانک‌ها علاقه‌ای به تامین منابع مالی بنگاه‌ها ندارند و شاید هم امکان تامین را ندارند. مطابق با آمار وزارت صمت بانک‌ها کمتر از ۸ درصد از تقاضاهای صنایع برای دریافت تسهیلات را پذیرفتند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از اتاق تهران؛ چهل و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران با حضور مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران و داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در اتاق تهران برگزار شد.

خوانساری با اشاره به ۱۰ کشور برتر دنیا در جذب سرمایه گذاری خارجی، گفت: چین با جذب ۳٫۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی جزو کشورهای برتر محسوب می شود این در حالیست که این رقم برای ایران با وجود نیاز مبرم به جذب سرمایه گذار خارجی، بسیار ناچیز است و حتی در سال گذشته ما به جای جذب سرمایه با پدیده خروج سرمایه در کشور مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته یعنی در بازه زمانی ۹۱ تا ۱۴۰۰ سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه رسمی در کشور داشتیم، افزود: ما به جای جذب سرمایه با پدیده خروج سرمایه مواجه هستیم که اثرات منفی این موضوع در سال‌های آینده خود را نشان خواهد داد.

رئیس اتاق تهران با اشاره به کمبود نقدینگی بنگاه‌های تولیدی، خاطر نشان کرد: کمبود تامین نقدینگی تولید را راکد کرده است از سوی دیگر تورم ۴۰ درصدی، نبود ثبات ارز، قیمت بالای مواد اولیه و قیمت گذاری دستوری بنگاه ها را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: در شرایط موجود بانک‌ها علاقه‌ای به تامین منابع مالی بنگاه ها را ندارند و شاید هم امکان تامین را ندارند. مطابق با آمار وزارت صمت بانک‌ها کمتر از ۸ درصد از تقاضاهای صنایع برای دریافت تسهیلات را پذیرفتند.

به گفته خوانساری: اگر در ماه‌های آینده قیمت ارز، تورم کنترل نشود و مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی حل و فصل نشود اشتغال و تولید با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و شاهد رشد نزولی در سرمایه گذاری در سال‌های آینده خواهیم بود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: اتاق تهران

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *