اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی: ممنوعیت صادرات در پیک تولید راه حل مناسبی نیست

رضا نورانی گفت: اگر قرار است سال آینده ممنوعیت یا عوارضی برای صادرات محصولات آب بر اعمال شود، از الان باید اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا نورانی گفت: همه ساله کتاب صادرات از سوی وزارت صمت توزیع می‌شود که مقررات آن قابل اجراست. 

به گفته او، در کتاب صادرات امسال ممنوعیت صادرات یا عوارض صادراتی نیامده بود، لذا اگر قرار است قانونی اجرا شود، مغایر با قوانین قبلی نباید باشد. هر چند مسئولان وزارت جهاد بدون نظرخواهی بخش خصوصی یک شبه تصمیماتی راجع به ممنوعیت، عوارض آب مجازی و تعرفه صادرات اتخاذ می‌کنند.

نورانی می گوید: اگر قرار است برای سال آینده صادرات محصولات جالیزی ممنوع شود، در فرصت باقی مانده در کتاب مقررات صادرات باید بیاید چرا که ممنوعیت صادرات یا افزایش تعرفه صادرات در پیک تولید تنها موجب شده محصول روی دست تولیدکننده بماند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: در شرایط فعلی تحریم و محدودیت منابع آبی باید به سمت و سوی تولید محصولات استراتژیک رویم. براین اساس برنامه محدودیت کشت محصولات آب بر باید طولانی باشد تا خیلی از تولیدکنندگان به این سمت نروند.

بنابر اعلام‌ اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، در چندماهه نخست امسال هندوانه رتبه نخست صادرات را به خود اختصاص داده است.

با حکم دیوان عدالت اداری، ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی ابطال شد و وزارت جهاد در واکنش به این رای اعلام کرد که از سال آینده عوارض ۱۰۰ درصدی برای صادرات محصولات جالیزی و آب بر در نظر گرفته می شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *