اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

دبیر کانون مرغ گوشتی: مازاد تولید قیمت مرغ را نجومی نکرد / سه دلیل وجود مازاد تولید

پرویز فروغی گفت: سه عامل جوجه ریزی زیاد، کاهش قدرت خرید مردم و موجودی مرغ های منجمد در شرکت پشتیبانی امور دام سبب شد تا امسال با مازاد تولید گوشت مرغ مواجه باشیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از مهر، سال گذشته پیش بینی شده بود با حذف ارز دولتی قیمت گوشت قرمز و سفید افزایش بسیاری پیدا کند در این باره یکی از فعالان حوزه تولید مرغ گوشتی در کشور پیش بینی کرده بود «اگر تولیدکننده مرغ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بخواهد تمام نهاده خود را به صورت آزاد تهیه کند با کمبود نقدینگی مواجه شده و مصرف کننده توانایی خرید مرغ ۹۰ هزار تومانی را نخواهد داشت» اما بگذشت چند ماه از حذف ارز ترجیحی نتنها قیمت مرغ به ۹۰ هزار تومان نرسید بلکه هم اکنون قیمت مصوب مرغ ۶۳ هزار تومان است و در بازار می‌توان مرغ را حتی کمتر از ۵۰ تومان هم پیدا کرد.

پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی درباره وضعیت تولید و بازار مرغ گفت: بر اساس مصوبه دولت خرید مرغ زنده در مرغداری‌ها حدود ۳۹ هزار تومان تعیین شده است. در ادامه با حضور واسطه‌ها قیمت آن در هر کیلو به بیش از ۵۰ هزار تومان می‌رسد.

وی افزود: هنگامی که مرغ به لحاظ وزنی به بیش از ۲ کیلو گرم می‌رسد نگهداری آن دیگر توجیه اقتصادی نداشته و هزینه تهیه دانه و خوراک مرغ‌ها هزینه کرد صاحبان مرغداری‌ها را افزایش می‌دهد.

دبیرکانون مرغداران گوشتی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در صورت مازاد تولید، می‌توان مرغ زنده را تا وزن حدود ۳ کیلوگرم هم نگه داشت اما بیش از آن زیانده خواهد بود؛ بنابراین مرغداران در چنین شرایطی ناگزیر هستند مرغ را با قیمت پایین به بازار عرضه کنند.

دلیل مازاد تولید مرغ در بازار

دبیر کانون مرغ گوشتی درباره چرایی مازاد تولید مرغ در کشور به سه عامل اشاره کرد و گفت: جوجه ریزی زیاد، کاهش قدرت خرید مردم و موجودی مرغ‌های منجمد در شرکت پشتیبانی امور دام سبب شد تا امسال کشور با مازاد تولید گوشت سفید مواجه باشد.

وی تصریح کرد: برای ساماندهی بازار دولت باید برآورد نیاز استانی داشته باشد؛ به این ترتیب میزان مصرف هر استان مشخص شده و بر همان اساس برنامه ریزی تولید انجام می‌شود.

دبیر کانون مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان مصرف امسال نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: برای تنظیم بازار در ادامه مازاد تولید از سطح بازار جمع ‎ آوری شده و در زمان نیاز دوباره توزیع می‌شوند.

عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت‌ها

فروغی درباره پیش بینی وضعیت تولید و بازار سال آینده گفت: با وجود دخالت‌هایی که دولت در تولید و بازار دارد نمی‌توان برنامه ریزی دقیقی داشت. تصمیم گیری ها از سوی مدیران بالادستی انجام و در ادامه به تولیدکنندگان ابلاغ می‌شود. اما با توجه به گرانی نهاده‌های دامی پیش بینی می‌شود قیمت مرغ افزایش پیدا کند.

دبیر کانون مرغ گوشتی با بیان اینکه با حذف ارز دولتی قیمت گذاری دستوری منطقی نیست، افزود: در حال حاضر تولیدکنندگان بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در هر کیلو مرغ زیان می‌کنند در حالی که عرضه و تقاضا باید تعیین کننده قیمت محصولات در بازار باشد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: مهر

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *